Jak odzyskać zaufanie

Jak odzyskać czyjeś zaufanie? Mówi się, że raz utracone zaufanie odbudować jest bardzo trudno. Odzyskanie zaufania drugiej osoby wymaga po pierwsze szczerej rozmowy a po drugie czasu. A na ponowne zaufanie ukochanej osoby trzeba będzie zapracować szczególnie ciężko. Dodatkowo też nieufność drugiej strony może potęgować się latami. Dlatego ważna jest rozmowa oparta na szczerości i spokoju.

Przede wszystkim więc należy wyjaśnić dlaczego zaistniała sytuacja miała miejsce. Jakie były powody i przyczyny naszego postępowania. Należy również wziąźć pod uwagę zachowanie drugiej strony. Jeżeli to my zawiniliśmy ważnym jest przyznanie się do winy. Jeżeli zawiniła druga osoba to należy wysłuchać jej wszystkich argumentów oraz wyjaśnień. Z kolei jeśli żadna ze stron nie widzi swojego błędu, rozmowę należy prowadzić na zasadzie: ja mówię TY słuchasz i vice versa.

Najistotniejszą rzeczą w odbudowywaniu ufności jest cierpliwość i spokój! Unikamy więc krzyków, niepotrzebnych wrzasków, obraźliwych słów oraz wyrazów “nigdy, zawsze” itp. Starajmy się mówić spokojnym tonem i wysłuchać drugą stronę. Po żadnym pozorem nie należy wytykać błędów, obwiniać się za wszystko i wyciągać tzw. ”starych brudów” czyli spraw z przeszłości. W szczególności panie powinny należycie słuchać! W tym celu pomocne będą odpowiednie zapytania typu: Co chciałeś przez to osiągnąć? Czy wiesz jak bardzo mnie zraniłeś takim postępowaniem? Oczywiście dodając spokojny ton wypowiedzi bądź zapytań.

Jeżeli natomiast my staliśmy się powodem nieufności to niestety trzeba będzie uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości i wyrozumiałości. Po rozmowie zapewnić swojego partnera o własnej, natychmiastowej poprawie i od razu zacząć dawać tego dowody. Innymi słowy sprawić by nasza druga połówka ponownie potrafiła nam zawierzyć. Jest to dosyć trudny i żmudny proces, ale jeżeli bardzo nam zależy na danej osobie – to trud powinien się opłacić.

Istotna jest też kwestia przebaczenia. Bez tego działania, wszelakie dążenia do odbudowania relacji spełzną na niczym. Wybaczenie jest istotnym elementem zarówno dla “sprawcy” jak i dla drugiej strony. Dla sprawcy stanowi kolejny ważny krok do pełnej ufności. Natomiast dla drugiej strony jest formą oczyszczenia z negatywnych emocji: złości, smutku czy też żalu.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>